Приватна психіатрична наркологічна клініка Петра та ПавлаПриватна психіатрична
наркологічна клініка
Петра та Павла
Лікування залежностей
та тривожних станів
Ru Ua
Главная страница → Лікування алкоголізму → Підлітковий алкоголізм

Підлітковий алкоголізм

Черговий нарколог

Лікар психотерапевт

Безкоштовна консультація


ВСІ ПОСЛУГИ НАДАЮТЬСЯ ВИКЛЮЧНО АНОНІМНО
Закритий стаціонар (ізоляція) Амбулаторне лікування Виведення з запою Кодування
від 1 до 6 міс. від 2-3 разів на тиждень від 1-3 днів від 1-2 днів

ТЕРМІНОВА РЕАБІЛІТАЦІЯ

лікувально-відновний курс розрахований на 10-14 днів для відновлення фізичного здоров’я і отримання мотивації на тверезість, підбір виду кодування, психотерапевтична робота.

всього 10 днів


Підлітковий алкоголізм – це велика проблема не тільки для родини, а й для суспільства. Невтішні реалії України такі, що вона знаходиться на першому місці у світовому рейтингу ВООЗ по вживанню кількості алкогольних напоїв на душу населення. Найстрашніше те, що алкоголізм молодшає дуже швидкими темпами. За даними соціологічних опитувань Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, один з шести хлопчаків у віці 11-12, вже має практичне уявлення про стан алкогольного сп’яніння. Невтішна статистика дитячого алкоголізму в Україні така:

 • 40% дітей у віці до 18 років регулярно вживають алкоголь;
 • 1% підлітків 12-15 років має стійку сформовану залежність;
 • 90 % тих, що регулярно вживали в шкільному віці стають хронічними алкоголіками;
 • кожна сьома хвора дитина — дівчинка.

Причини вживання алкоголю підлітками

Пиятика — страшна проблема українського суспільства, майбутні прогнози якої безнадійні. Чому склалася така ситуація в країні? Причини, через які дитина стала випивати, можуть бути різними. Найчастіше поштовхом до пляшки може стати сім'я або суспільство, в якому підліток розвивається і росте.

Якщо розглядати сім'ю як потенційну причину, то можна виявити кілька варіантів. Наприклад, якщо в родині прийнято з будь-якого приводу відкривати пляшку, то дитина на підсвідомому рівні буде сприймати будь-яке свято як явний привід випити. Або, наприклад, коли батьки не вважають, що слабоалкогольне пиво або вино завдають шкоди організму, що росте.

Але, на жаль, буває і так, що дитина ще в утробі матері отримує велику кількість спирту. Тоді вона мимоволі стає заручником алкогольної залежності.

Чи не другорядну роль відіграє і суспільство. Прихована реклама є скрізь: в Інтернеті, в газетах і журналах, не кажучи вже про яскраві плакати на вулицях. Реалізація алкогольної продукції також не відстає. Безліч пляшок, які продаються в будь-який час доби, можна придбати, навіть якщо підлітку немає і 18 років.

Проблема здатна посилитись ще тоді, коли підліток якимось чином потрапляє в підозрілу компанію. Кпини однолітків сприймаються набагато серйозніше, ніж загроза власному життю і здоров’ю. Щоб здаватися «крутим» і не відрізнятися від інших, підліток починає вживати алкоголь, тютюн і наркотики. Формування стійкого діагнозу «дитячий алкоголізм» справа 3-6 місяців регулярного вживання алкоголю.

Тому, якщо ви помітили, що ваша дитина почала випивати, і різко змінилася її поведінка, не намагайтеся допомогти їй самостійно. Необхідно обов'язково звернутися до фахівця.

Небезпека дитячого алкоголізму

Регулярне вживання горілчаних напоїв і, навіть, пива викликає в юному віці швидке звикання через особливості розвитку в цей період. Коли дитина у підлітковому віці росте і формується, з нею відбувається ряд природних процесів, що посилюють потребу в алкоголі в рази:

 • Під час підліткового періоду в організмі кожної людини збільшується кількість рідини в кожній клітині. Швидкість метаболізму підсилюється в рази і прискорюється кровообіг.
 • Всі речовини, що потрапляють через їжу і напої, дуже швидко розносяться в усі системи організму і в першу чергу до мозку, який активно формується.
 • Як осередок психічного здоров’я, нервові зв’язки і закінчення головного мозку, дуже швидко «розуміють», що алкоголь приносить задоволення і потребують його з кожним днем все більше.

Таким чином, ще не зовсім сформована психіка дитини не здатна опиратися, і дуже скоро розвивається підлітковий алкоголізм.

З фізіологічної точки зору також спостерігається затримка розвитку. Справа в тому, що етилові сполуки спирту, особливо ті, що містяться в пиві, дуже інтенсивно приєднують до себе поживні речовини. Таким чином, вся користь від вживаної їжі виводиться з організму через сечову систему. До того ж, порушується робота травного тракту і, особливо, печінки. Для підліткового періоду це катастрофа, яка в майбутньому обернеться серйозними проблемами зі здоров’ям. Серед негативних наслідків спостерігається:

 • порушення порядку і темпів розвитку людини;
 • зниження інтелекту, пам’яті;
 • передчасний початок статевого життя (як наслідок — статеві хвороби і рання вагітність);
 • асоціальний спосіб життя.

Етично-моральні цінності такої дитини також зазнають певних змін не на краще. Постійна потреба напиватися за відсутності джерела доходу штовхає юну особистість на компроміси з совістю. Дитячий алкоголізм зароджує схильність до крадіжок і брехні. В цей період дитина, ховаючись, починає «чистити» кишені батьків. А потім — оточуючих.

Коли проблема набуває таких масштабів впоратися з нею самостійно стає неможливо. Тиснути на залежну дитину ні в якому разі не можна. Метод погроз також виключений. І без того бунтівні настрої підліткового віку, ускладнені залежністю, можуть призвести до фатальних наслідків. Наприклад, дитина може просто втекти з дому, або чинити суїцид. Чи існує вирішення проблеми цивілізованим шляхом раз і назавжди? Так!

Лікування підліткового алкоголізму

Найперше, що треба зробити, коли дитина стала залежною — це звернутися до кваліфікованих лікарів. Вони проведуть точну діагностику і виявлять, на якому етапі розвитку знаходиться хвороба. Саме від цього буде залежати подальша схема лікування. Зазвичай, воно проходить так:

 • Виведення із організму токсичних речовин. Курс по інтоксикації потрібен для того, щоб налагодити роботу ЖКТ, серцево-судинної та сечовивідної системи.
 • Зняття алкогольного абстинентного синдрому.
 • Проведення реабілітаційних фармакологічних заходів з підтримки і оздоровлення нервової системи. Дитині призначається курс вітамінів та заспокійливих препаратів рослинного походження.
 • Одночасно проводиться робота з психологом, соціальним педагогом. Підлітка і членів його родини вчать спілкуванню один з одним. Виявляють і пропрацьовують особистісні проблеми молодої людини.
 • Проводять повну соціальну адаптацію в суспільство.

Лікування підліткового алкоголізму – це виявлення психологічних проблем. Притаманна цьому віку невпевненість в собі і прагнення подобатись іншим відіграє погану роль. Дитина прагне не виділятися серед однолітків і одночасно бути кращою за інших. Де сучасні підлітки беруть приклад для наслідування? Звісно ж, в ЗМІ. Гарні дівчата і брутальні хлопці, як зразок для наслідування, показують з блакитних екранів — вживай алкоголь і ти будеш крутіший за інших! Саме тому, лікування підліткового алкоголізму, насамперед, потребує втручання кваліфікованого психолога і відновлення адекватної самооцінки залежного.

Переваги лікування в реабілітаційному центрі

Чому потрібно звертатися саме до спеціалізованих реабілітаційних центрів? Справа в тому, що лікування підліткового алкоголізму має свою специфіку.

По-перше, не можна призначати дітям ті самі ліки, що й дорослим. Дитячий організм просто не здатен їх витримати. Процедура детоксикації повинна проводитись під наглядом кваліфікованої команди. Під час жорсткого медикаментозного втручання можуть статися ускладнення і, навіть, летальні наслідки. Проводити такі заходи потрібно в спеціально облаштованих палатах з реанімаційним обладнанням. Під час процедури обов’язкова присутність практикуючого анестезіолога. Призначення поточного лікування алкогольної залежності проводять, відштовхуючись від особливостей організму дитини і стану її психіки.

По-друге, робота психіатра, насамперед, полягає в виявленні проблем дитини і її суспільних схильностей. Особисті страхи і комплекси в період лікування підліткового алкоголізму пропрацьовуються комплексно. Підліток навчається бути успішним і емоційно врівноваженим. Вивести дитину з залежного стану дуже легко, а от закріпити результат, уникнути рецидиву вкрай важко. Повна ізоляція від звичних умов життя і підозрілих компаній позбавляє хворого можливості знову прикластися до пляшки.

Увага! Найбільш ефективним є лікування підліткового алкоголізму в умовах ізольованого стаціонару, під наглядом медперсоналу.

На території реабілітаційного центру «Петра і Павла» створені всі умови для успішного подолання проблеми. Повний постійний штат медичного персоналу і практикуючих лікарів здійснює повноцінний нагляд за хворими. Робота ведеться в режимі 24/7, надаються послуги швидкої допомоги при важких станах сп’яніння. Хворі і члени їх родин можуть звертатися за консультацією під час особливо важких періодів соціальної адаптації чи за умови стресових ситуацій.

Хворих розташовують в затишних палатах. Під час реабілітаційного курсу надається 4 або 5-ти разове повноцінне харчування. На території комплексу є спортивний майданчик, місця для відпочинку. Курс лікування алкогольної залежності і відновлення включає трудотерапію, помірні фізичні навантаження, арт-терапію, спілкування з успішними людьми. Для цього в реабілітаційному центрі «Петра і Павла» створені всі належні умови. Працює лікар фізіотерапевт.

Провідним напрямком роботи клініки є не виведення дитини з стану залежності, а попередження наступних зривів. Підлітковий алкоголізм можна побороти! Ціль команди — розбудити в хворого бажання жити повноцінним життям без вживання сумнівних замінників радості.


Запис на прийом