Проблеми з пам`яттю та їх лікування
Лікар психотерапевт
закритий стаціонар | амбулаторне лікування | консультація психіатра | кодування |
---|---|---|---|
від 1 до 6 міс. | від 2-3 разів на тиждень | від 1-2 днів | від 1-2 днів |
ТЕРМІНОВА РЕАБІЛІТАЦІЯ
лікувально-відновний курс розрахований на 10-14 днів для відновлення фізичного здоров’я і отримання мотивації на тверезість, підбір виду кодування, психотерапевтична робота.
Коли втрата пам'яті заважає виконувати повсякденні завдання, це стає проблемою для здоров'я, яка вимагає подальшого вивчення фахівцями.
Пам'ять та старіння
Пам'ять є здатністю відтворення чи запам'ятовування того, що було вивчено та збережено протягом життя. Наша здатність запам'ятовувати своє минуле — це те, що пов'язує нас із нашими сім'ями, друзями та суспільством загалом.
З віком незначні зміни у пам'яті відбуваються природним чином як частина процесу старіння. Не варто в паніці запитувати себе “Я втрачаю пам'ять, що робити?!”. Однак іноді ці зміни відбуваються раніше, ніж передбачалося, або швидше, ніж очікувалося. Вони часто до певного часу залишаються непоміченими, але іноді можуть турбувати нас самих і оточуючих людей.
Є низка речей, які можуть спричинити проблеми з пам'яттю або посилити природні вікові зміни. Наприклад, іноді зміни в пам'яті можуть бути викликані побічним ефектом ліків або існуючими або проблемами зі здоров'ям, що розвиваються, такими як депресія, тривога, проблеми зі сном, хвороби серця, інфекції і пухлина головного мозку, тромби, травми голови, захворювання щитовидної залози, зневоднення. Своєчасне виявлення та лікування провокуючого захворювання може покращити вашу пам'ять.
Існують різні види втрати пам'яті, кожен з яких має свої симптоми та причини.
Короткочасна втрата пам'яті
Короткочасна пам'ять зберігає інформацію до 30 секунд. При проблемах цього виду забувається те, що нещодавно робив хворий. Симптоми короткочасної втрати пам'яті включають забування таких даних:
- Попередні події;
- Де ви поклали щось;
- Побачене або напередодні прочитане;
- Нещодавно поставлене питання
Короткочасна втрата може бути як нормальним чинником старіння, і ознакою чогось серйознішого. Якщо такий вид проблеми з пам'яттю змусив вас турбуватися про власне когнітивне здоров'я, слід звернутися до фахівця.
Втрата довгострокової пам'яті
Довготривала пам'ять зберігає інформацію протягом тривалого відрізка часу. Вона забезпечує необмежене запам'ятовування подій, фактів та порядку виконання відповідних повсякденних завдань. Такий вид пам'яті здатний погіршуватися з віком, що є нормальною ознакою – типове старіння мозку призводить до зниження швидкості обробки інформації, здатності до багатозадачності. Нормальні вікові зміни пам'яті включають:
- Проблеми з пошуком відповідного слова;
- Періодичну втрату речей;
- Нездатність швидко згадати імена чи дати.
У той же час поєднання цих ознак може сигналізувати про серйозну проблему, таку як деменція.
У свою чергу, втрата довготривалої пам'яті характеризується такими ознаками:
- Явні проблеми з усною та письмовою мовою;
- Плутанина в часі або місцезнаходження (забуття, де ви знаходитесь і як туди потрапили);
- Зміни в настрої чи поведінці – сплутаність свідомості, підозрілість, депресія, страх чи тривога;
- Певна складність у виконанні звичних повсякденних завдань.
Легке когнітивне порушення
У людей похилого віку зустрічаються проблеми з пам'яттю, які помітні, але не настільки серйозні, щоб кардинально впливати на повсякденну діяльність. Ці проблеми відомі як легкі когнітивні порушення (ЛКР). Симптоми ЛКР не настільки серйозні, як значна втрата пам'яті, викликана хворобою Альцгеймера чи інші види деменції. Зокрема, пацієнти з ЛКР не зазнають змін особистості, властивих хворобі Альцгеймера. У той же час для ЛКР характерні такі ознаки:
- Часта втрата речей;
- Забування запланованих заходів та зустрічей;
- Складнощі з підбором правильних слів
Ризик ЛКР збільшується з віком та погіршується такими захворюваннями, як депресія, діабет та інсульт. Також подібний розлад може бути ранньою ознакою серйознішої проблеми.
Найбільш поширені причини втрати пам'яті
Як правило, причини забудькуватості та розсіяності можуть бути спровоковані деякими зовнішніми факторами, через які зрештою погіршується пам'ять. Такі проблеми впливають на правильність мислення, здатність до навчання та запам'ятовування.
Публікуємо деякі з найпоширеніших причин втрати пам'яті:
- Прийом медикаментів, зокрема – бензодіазепінів та протисудомних препаратів, а також інгібіторів зворотного захоплення серотоніну, антидепресантів, ізотретиноїну та циклоспорину.
- Травма голови, наприклад, струс мозку може спричинити втрату пам'яті, яка або залишається незмінною, або покращується з часом. Повторювані травми головного мозку, властиві професійного спорту, здатні спровокувати прогресуючу втрату пам'яті та інші когнітивні проблеми.
- Проблеми із щитовидною залозою – у разі розвитку гіпотиреозу щитовидка не виробляє достатньої кількості гормону. При ранньому лікуванні ця проблема може бути оборотною.
- Злоупотребление алкоголем – области мозга, ответственные за память человека, очень восприимчивы к повреждениям, связанным с излишними возлияниями. Фактически деменция, связанная с алкоголем, составляет почти 10% от всех случаев заболевания. Во многих случаях после отказа от спиртного проблемы с памятью до некоторой степени стабилизируются.
Коли варто звернутися до фахівця?
Якщо ви питаєте себе – “чи вимогає моя погана пам'ять лікування?”, дайте собі відповіді на такі питання:
- Чи заважає втрата пам'яті повсякденній діяльності?
- Чи відбуваються провали часто?
- Що забувається більше – деталі розмови чи розмова?
- Чи є явні ознаки неуважності, наприклад, забуті ключі від машини в холодильнику?
- Втрата пам'яті прогресує?
У разі позитивних відповідей на більшість цих питань, рекомендується якнайшвидше звернутися до фахівця. Людині властиве заперечення чи применшення наявності проблем із пам'яттю, але швидкий діагноз у разі важливий як ніколи.