Панічні атаки - лікування у Києві
закритий стаціонар | амбулаторне лікування | консультація психіатра | кодування |
---|---|---|---|
від 1 до 6 міс. | від 2-3 разів на тиждень | від 1-2 днів | від 1-2 днів |
ТЕРМІНОВА РЕАБІЛІТАЦІЯ
лікувально-відновний курс розрахований на 10-14 днів для відновлення фізичного здоров’я і отримання мотивації на тверезість, підбір виду кодування, психотерапевтична робота.
Стан спокою притаманний будь-якій людині, адже для максимальної активності в майбутньому необхідно накопичити сили. У непростих умовах життя виникають усі підстави для розвитку паніки, а також різних психічних розладів, у тому числі панічної атаки. Але треба чітко розуміти, що паніка та панічна атака це не одне також. У людині може виникати стан паніки за якихось вкрай стресових ситуаціях, а у звичайному житті нічого не проявляється. Якщо говорити про панічний розлад, то панічні таки можуть виникати на тлі загального добробуту без очевидного стресового фактора.
Панічна атака причини
Панічна атака - це короткочасні напади вкрай вираженої тривоги, що супроводжуються болісними психічними та соматичними симптомами. Основними причинами, що викликають атаку, може бути стрес, депресія, психічний розлад невротичного рівня, посттравматичний розлад. Панічна атака може виявлятися у здорових людей, як у відповідь на різкі події, до яких людина була готова, а також може бути частиною захворювання панічного розладу. Щоб диференціювати панічну атаку здорової людини від атаки як частину захворювання, необхідно звернутися до лікаря за кваліфікованою допомогою.
Панічна атака симптоми
Визначити панічні атаки й просто, й складно. Річ у тому, що цей стан має певні ознаки з одного боку, а з іншого боку їх легко переплутати із симптомами реальних фізіологічних проблем в організмі.
Симптоми панічної атаки можна розділити на дві групи:
- Психосоматичні - прискорене серцебиття, біль у серці або грудях, озноб або жар, відчуття нестачі повітря, тремор, запаморочення, відчуття нападу задухи, розлад в епігастральній ділянці, яка пов'язана з дискомфортом системи травлення, нудота, посилене потовиділення, оніміння кінцівок. Вони можуть виникати як у хаотичному порядку, так й комплексно з яскраво вираженою симптоматикою.
- Психічні - відчуття нереальності своїх дій (людина відчуває, що все що відбувається навколо, відбувається не з ним, хоча усвідомлює, що вона це вона), відчуття страху від втрати контролю над власними діями або збожеволіти, страх смерті.
Для діагностування панічної атаки має бути у наявності 4 симптоми із 13, але як правило їх налічується більше. Під час нападу, крім психосоматичних симптомів обов'язково є хоч один психічний симптом (наприклад, страх смерті).
Як виявляються панічні атаки
Будь-яка панічна атака проявляється нападами. Починається напад дуже швидко протягом секунд, кульмінаційний пік досягає протягом 5-10 хвилин та триває від 20 до 30 хвилин. Іноді виникають тривалі атаки, що продовжують кілька годин. Частота нападів панічних атак може варіюватися від разів на кілька днів, раз на кілька тижнів до одного разу на кілька місяців, а можливо, й раз на рік. При дуже тяжкому захворюванні можуть виникати напади кілька разів на день. Згідно з Міжнародною класифікацією хвороб МОЗ, панічна атака належить до типу тривожних розладів.
Лікування панічних атак
Панічний розлад одне з найбільш сприятливих у плані результатів лікування та прогнозів. Лікується двома способами:
- Медикаментозна терапія прибирає симптом захворювань та допомагає знизити частоту нападів.
- Психотерапевтичний метод, спрямований на те, щоб навчити людину певним психологічним та фізіологічним способом регулювати свій стан.
Способи лікування застосовуються різні, але чарівного поки що не винайшли. Панічні атаки в чистому вигляді без серйозних психічних розладів можуть піти, але можуть повернутися, через певний проміжок часу. Дорога до одужання часом буває довгою, а допоможе сукупність знань та технік. Перший крок самодопомоги собі - це чітко усвідомити, що вегетативні прояви панічних атак не призводять до смерті.
Що робити при панічних атаках
Основні кроки можна розділити на два типи.
- Фізіологічна допомога, тобто зменшення надходження кисню до мозку. Під час панічної атаки людина починає інтенсивно дихати, у кров викидається адреналін, що сприяє запуску інших патологічних реакцій – з'являється запаморочення, зростає пульс, виникає слабкість, посилюється частота серцебиття. Для зменшення надходження кисню застосовуються такі техніки: правильне дихання в пакет, в долоні (тільки за відсутності проблем із серцем) або черевне дихання (вдих через ніс на рахунок 4, затримати подих на 2-3 та видих на 6 рахунків, при цьому повільно притягуючи живіт до хребта). Робити кілька разів.
- Когнітивно-психологічна терапія. Лікування за цим методом базується на розроблених протоколах роботи з панічними атаками. І роль лікаря сприятиме пояснити пацієнту на першому етапі, що таке панічна атака, як вона протікає, що в мозок надходить помилкова інформація, що людина задихається або вмирає. При цьому пояснювати, що з організмом все гаразд й сама панічна атака не призводить до смерті. Наступним етапом психотерапевт рекомендує заспокоїтися, правильно дихати, подолати бажання, якщо це можливо, вживати медикаменти та змусити себе сидіти, нічого не роблячи.
Як боротися з панічними атаками
Найважливіше, під час нападу панічної атаки - це перестати боятися стану, що виник. Потрібно постаратися перемикнути свою свідомість з "зі мною може щось трапитися" на "нічого страшного зі мною не станеться". Добре працює техніка "заземлення" - зосередження на 5 предметах:
- що я бачу (дзеркало, вазон, вікно, дерево, машина),
- що я чую (шум води, шум мотора, спів птахів, шум вітру, розмова людей),
- що я відчуваю (обдування вітру, дотик одягу тіла, дотик ніг підлоги, тепло пледа, бавовна по руці).
Деяким пацієнтам допомагає медитація чи заняття спортом. Кожній людині підходить свій спосіб.