Лікар психотерапевт
ПТСР у дітей - причини, симптоми та лікування.
ПТСР – захворювання, що характеризується постійними внутрішніми дискомфортом та напругою. Незважаючи на те, що існує безліч причин виникнення ПТСР у дітей, найбільш поширені з них – ndash; стрес та травматичні ситуації.
Причини виникнення ПТСР у дітей:
- Вплив травмуючої події: діти та підлітки особливо вразливі до розвитку ПТСР після пережитої травматичної події, такої як стихійне лихо, фізичне чи сексуальне насильство, або пережитої тяжкої фізичної чи психологічної травми, наприклад, побачивши, як хтось поранений або вбито, або при пережитому насильстві.
- Свідок події, що травмує: свідчення події, що травмує, може викликати ПТСР у дітей та підлітків, навіть якщо вони не є безпосередньою жертвою цієї події. Сюди відноситься схильність до насильства, наприклад, до насильства стосовно члена сім'ї або членів громади, або спостереження за травмуючою подією, що сталася з кимось іншим.
- Попередні проблеми з психічним здоров'ям: Дитина може бути більш схильною до розвитку ПТСР, якщо вона вже має проблеми з психічним здоров'ям, такі як депресія, тривожність та інші пов'язані з ними розлади.
- Стресові життєві події: Стресові життєві події, такі як розлучення, смерть члена сім'ї або переїзд на нове місце, можуть підвищити ризик розвитку ПТСР у дитини.
Ознаки ПТСР у дітей
Ознаки ПТСР у дітей, як правило, різноманітні і можуть включати деякі з тих же ознак, що й у дорослих, такі як кошмари, нав'язливі думки та уникнення нагадувань про травму. Додаткові симптоми можуть включати відмову від важливих занять, підвищену збудливість, агресію та спалахи гніву. Діти також можуть відчувати труднощі з концентрацією уваги, головний біль і біль у животі, енурез і проблеми зі сном.
Діагностика ПТСР у дітей
- Клінічна оцінка: фахівець у галузі психічного здоров'я (наприклад, психолог, психіатр) зазвичай ретельно збирає інформацію про історію хвороби та проводить психіатричне та психологічне обстеження дитини. Вони будуть використовувати різні інструменти оцінки, щоб допомогти їм встановити діагноз ПТС.
- Фізіологічне тестування: воно може включати фізичний огляд та певні медичні тести.
- Функціональний аналіз: це передбачає спостереження за поведінкою дитини в різних ситуаціях, щоб визначити, наскільки вона відповідає симптомам ПТСР. Це може бути зроблено в домашній та шкільній обстановці або в клініці.
- Нейропсихологічна оцінка: ця оцінка оцінює функціонування різних аспектів мозку, включаючи лобові частки, лімбічну систему та області, що беруть участь у пам'яті та регуляції емоцій. Зміни в цих областях можуть бути пов'язані із симптомами ПТСР.
Лікування ПТСР починається з консультації лікаря, зараз це доступне і онлайн
Клініка пропонує різні форми лікування ПТСР: онлайн, денна форма та стаціонар.
На консультації разом з лікарем підбирається варіант лікування. З урахуванням ситуації в країні, ми можемо запропонувати найоптимальніші умови.
Лікування ПТСР у дітей
В якості першого і найважливішого кроку необхідно помістити дитину в безпечне середовище і звільнити її від відчуття власної провини. Важливо запевнити дітей, що вони у безпеці та що їх реакції нормальні.
- Когнітивно-поведінкова терапія: це вид психотерапії, який допомагає дітям зрозуміти і змінити те, як вони думають і діють у відповідь на події, що травмують. Вона також допомагає їм висловити свої почуття та навчитися справлятися із симптомами ПТСР.
- Травма-фокусована когнітивно-поведінкова терапія: це вид психотерапії, який допомагає дітям переробити травму та розвинути навички управління симптомами.
- Сімейна терапія: сімейна терапія допомагає розглянути специфічну сімейну динаміку та допомогти членам сім'ї навчитися підтримувати один одного. Вона може допомогти створити сприятливу обстановку та навчити сім'ю справлятися з травмою.
- Ігрова терапія: це вид психотерапії, який допомагає дітям переробити свій травматичний досвід через гру. За допомогою гри діти можуть висловити свої почуття та страхи та навчитися навичок подолання.
- Рекреаційна терапія: цей вид терапії використовує такі види діяльності, як мистецтво, музика та фізичні вправи, щоб допомогти дітям пережити травму та навчитися справлятися із симптомами ПТСР.
- Ліки: Для лікування симптомів ПТСР, таких як депресія або тривога, можуть бути призначені ліки.