Реабілітаційний центр наркозалежних Петра та ПавлаПриватна психіатрична
та наркологічна клініка
Петра та Павла
Лікування залежностей
та тривожних станів

Ru Ua
Главная страница → Блог → Чому вагітних мучить безсоння
Черговий нарколог

Лікар психотерапевт

Чому вагітних мучить безсоння

Тіло вагітної жінки зазнає багатьох змін у період, поки виконує найважливішу функцію формування та розвитку плода. Не дивно, що в цей час організм потребує додаткового відпочинку. Іронія полягає в тому, що відновити сили за допомогою тривалого та здорового сну буває дуже важко саме тоді, коли це потрібно найбільше. У жінки безсоння може виникнути на будь-якому етапі вагітності. причинами її появи можуть бути такі фактори, як гормональні зрушення, посилення симптомів і, звичайно ж, животик, що росте.

Що таке безсоння під час вагітності

Безсоння вагітних – нездатність швидко заснути або перебувати у стані міцного сну, що супроводжує майбутніх мам протягом дев'яти місяців виношування плода.

Якщо ви маєте проблеми із засинанням, часто прокидаєтеся посеред ночі без видимих ​​на це причин, то ви не самотні – ці побічні ефекти вагітності, що розчаровують, зачіпають близько 80% жінок. Найчастіше настирливе безсоння дошкуляє найбільше на першому і третьому триместрах через гормональні зміни організму.

Основні причини безсоння у вагітних

Хоча дискомфорт від зростаючого живота може бути однією з очевидних причин безсоння, є низка інших симптомів, що сприяють проблемам зі сном, у тому числі:

  • гормональні флуктуації;
  • нудота;
  • часті походи в туалет;
  • печія;
  • тривожні думки.

Ще одним поширеним фактором, що посилює безсоння, є погана гігієна сну, у тому числі – вплив екранів гаджетів, а також відсутність певного порядку дій напередодні відходу до сну.

Чи може безсоння бути ознакою вагітності

Хоча іноді порушення сну під час вагітності супроводжує жінку з ранніх стадій вагітності, зазвичай ця ознака не входить до початкових маркерів. Як правило, цей побічний ефект виникає після того, як стали помітні більш виражені симптоми.

Залежність статі дитини від безсоння на початку вагітності

Можливо, вам доводилося чути про прикмету, згідно з якою жінка, яка відчуває безсоння під час вагітності, з великою ймовірністю в результаті народить дівчинку. Не поспішайте вірити цій ознакі, оскільки вона не підкріплена реальними фактами та дослідженнями. Багато в чому знамення засноване на реакції організму на підвищенні рівня гормонів, проте ці коливання впливають на всіх по-різному. в той час, як одна жінка хоче солоденького, інша віддасть перевагу солоному огірочку. За аналогією, коли деякі вагітні страждають від безсоння, в інших немає цього симптому, незалежно від статі дитини. Можна впевнено сказати, що порушення сну під час вагітності зовсім не означає, що жінка виношує дівчинку. Зрештою, є більш сучасні та надійні способи ідентифікувати стать дитини.

Коли починається інсомнія

Безсоння вагітних може розпочатися будь-якої миті після зачаття, зазвичай досягаючи пікових показників у другій половині терміну. Деяким жінкам властиво відчувати симптоми інсомнії вже на 6-7 тижні.

Безсоння на ранніх термінах вагітності

Насамперед, у цей період інсомнія викликана гормональним зрушенням та такими характерними ознаками вагітності, що порушують нормальний порядок сну, як нудота, блювання та прискорене сечовипускання. З цих причин безсоння на ранніх термінах часто впливає на здатність вагітної залишатися уві сні, оскільки вона може досить легко заснути, зате вже через пару годин після цього лежати без сну і дивитися в стелю. Напевно, чуйному жіночому тілу потрібен деякий час, щоб звикнути до нових випробувань.

Інсомнія на пізніх термінах вагітності

Безсоння на третьому триместрі часто обумовлена ​​дискомфортом через посилення симптомів вагітності та тривоги, пов'язаної з народженням дитини. Стає все важче знайти зручне положення, а вага плоду, що росте, провокує ниючі болі в спині і стегнах. Для багатьох майбутніх мам характерні тривожні думки, що не дають спати ночами, про те, як пройдуть пологи, що наближаються.

Як довго триває безсоння у вагітних

На жаль, у деяких випадках інсомнія може тривати усі дев'ять місяців вагітності, виникаючи та зникаючи хвилеподібно. Однак є й хороші новини. якщо ви боретеся з безсонними ночами у першому чи другому триместрі, у подальшому ситуація може вирівнятися за рахунок стабілізації гормонального фону.

І навпаки, при досить спокійному сні на ранніх стадіях вагітності надалі проблеми виникають на початку третього триместру. Чим більші розміри плоду, тим важче стає прийняти зручну позу, перевертатися і підтримувати міцний сон довше за пару годин поспіль. До цього додається необхідність протягом ночі регулярно спорожнювати сечовий міхур, що приводить до подальших ускладнень сну.

Способи боротьби з інсомнією вагітних

Хоча безсоння може не зникнути повністю, є ефективні методи, що дозволяють тримати його під контролем і почуватися комфортно вночі. Основну увагу слід приділити певним змінам власного способу життя та виробленню здорових навичок сну. Важливо користуватися спальнею тільки за прямим призначенням, тобто для відпочинку – багато сучасних жінок використовують цю кімнату для перегляду телевізора і навіть для роботи. Насправді спальня повинна асоціюватися насамперед зі сном, щоб тіло та розум створювали здоровий взаємозв'язок між приміщенням та здоровими сновидіннями.

Вироблення здорового режиму сну

Для вагітної жінки важливо підтримувати хорошу гігієну сну. Рутинний розпорядок дій перед тим, як вирушити спати, допомагає тілу розслабитися і швидко вирушити в Морфеєві обійми. Намагайтеся дотримуватися порядку перед тим, як відправитися до сну навіть коли знаходитесь далеко від дому.

По можливості обмежте час, проведений перед телевізором або екраном смартфона за годину, а краще за два до відходу до сну. Вплив синього світла пригнічує вироблення мелатоніну і може підвищувати рівень кортизолу перед сном, тобто заважає правильному засинанню. Замість того, щоб тягнутися за пультом дистанційного керування або безцільно зависати в якомусь додатку, спробуйте почитати позитивну книжку, зайнятися медитацією або прийняти теплу ванну.

Обережність під час вечірнього прийому їжі та нічних перекусів

Намагайтеся контролювати вміст тарілки з вечерею, щоб у ній не було страв, здатних викликати печію, адже вона може перетворити третій семестр на муку. Тримайтеся подалі від продуктів із кофеїном та великим вмістом цукру. Що стосується часу вечірньої трапези, рекомендується їсти щонайменше ніж за три години до сну, щоб у організму вистачило часу на перетравлення їжі. Якщо ввечері ви відчуєте бажання підкріпитися, дотримуйтесь продуктів із низьким показником цукру та високим вмістом білка – ndash; така кулінарія допоможе збалансувати рівень глюкози в крові протягом сну і не дозволить прокинутися посеред ночі для раптового перекушування.

Фізичні навантаження

Пренатальні тренування надають масу переваг для вагітної, у тому числі знижують ризик гестаційного діабету та допомагають набратися сил для успішних пологів. Також подібні вправи усувають тривожні думки та покращують сон. Вагітним жінкам рекомендується давати собі навантаження щонайменше 30 хвилин щодня. Найпростіший спосіб зробити це – пройтися після вечері. Прогулянки не тільки позитивно позначаться на вашому стані, але й допомагають правильно розташувати дитину в утробі та підготують тіло до пологів. Також підходящим вибором буде пренатальна йога або вечірні вправи на розтяжку. намагайтеся контролювати виконання рухів, щоб уникнути несподіваних судом у областях плечей, спини та ніг.

Значно зменшити занепокоєння у зв'язку з майбутніми пологами допомагає вечірня медитація або ведення щоденника. Такі прийоми розвантажують голову і дають можливість комфортно та швидко заснути.

Незалежно від того, як ви переносите вагітність, безсоння може бути дуже виснажує – зрештою, виношування плоду саме по собі виснажливе заняття, а нездатність почерпнути свіжі сили через нестачу здорового сну стає додатковою проблемою. Якщо вищезазначені методи не приносять бажаного результату і більшу частину ночі вам доводиться повертатися без сну, зверніться до свого лікаря. Він допоможе порадою або зв'яже з сомнологом, який дасть рекомендації, що підходять для вашого індивідуального випадку.

Запис на прийом