Реабілітаційний центр наркозалежних Петра та ПавлаПриватна психіатрична
та наркологічна клініка
Петра та Павла
Лікування залежностей
та тривожних станів

Ru Ua
Главная страница → Блог → Як допомогти та підтримати людину з біполярним розладом
Черговий нарколог

Лікар психотерапевт

Безкоштовна консультація

Як допомогти та підтримати людину з біполярним розладом

Як поводитися з людьми з біполярним розладом

Догляд за людиною з біполярним розладом є найскладнішим випробуванням, незалежно від того, ким доводиться вам хворий – партнером, батьком, дитиною, родичем чи другом. Допомога хворому з діагностованою біполяркою найчастіше супроводжується стресовим станом навіть для найтерплячіших, оскільки в цій ситуації важко зберігати самовладання.

Як правило, ваша підтримка і співпереживання ґрунтується на переконанні в тому, що людина з біполярним розладом не винна у своєму захворюванні – але його поведінка часто здатна негативно впливати на ваш власний стан. Нестабільна поведінка та різкі зміни настрою становлять значні складнощі як для людини з біполярним розладом, так і для оточуючих. Тому хворим важливо розуміти способи полегшення свого стану. Також найважливішим фактором, що впливає на адаптацію, є розуміння для близьких людей, як поводитися з людиною з біполярним розладом.

Що такий біполярний розлад

Раніше ця недуга була діагностована як маніакально-депресивний психоз. Він є психічне захворювання, що супроводжується різкими перепадами настрою, енергійності та активності. Подібні зміни у стані стають серйозними перешкодами у здатності людини виконувати повсякденні завдання.

Найчастіше біполярний розлад прогресує у підлітків у пізній фазі пубертату. Не менш поширеним це захворювання є для молоді, адже середньостатистичний вік діагнозу становить 25 років.

Існує шість основних типів цього порушення психічного здоров'я. Незважаючи на той факт, що для них характерні схожі симптоми, вони різняться за ступенем тяжкості та методом лікування. Відповідно до Міжнародної статистичної класифікації хвороб і проблем, дане захворювання від найсерйозніших до менш значущих розподіляється таким чином:

  • біполярний розлад I типу;
  • біполярний розлад II типу;
  • циклофренія;
  • розлад, спричинений використанням медичних та наркотичних препаратів;
  • розлад, спровокований іншим захворюванням;
  • неідентифікований біполярний розлад.

Основними симптомами захворювання є інтенсивні емоційні фази, які називаються епізодами настрою. Подібні фази коливаються від крайнього відчуття щастя чи радості, тобто манії, до нападів глибокого смутку та безнадії, тобто депресії. Для багатьох пацієнтів властиво одночасно відчувати радість і смуток. такий стан вважається змішаним.

Тяжки біполярки

При різких змінах стану пацієнти з біполярним розладом переживають кардинальні перепади настрою, що супроводжуються зміною рівня енергійності, характеру сну та інших повсякденних дій. У найбільш занедбаних випадках можуть виникати такі серйозні психотичні симптоми, як марення та галюцинації. Ці наслідки лякають не тільки хворого, а й людей, що його оточують.

Зазвичай біполярний розлад зберігається на все життя, хоча для багатьох пацієнтів нормально не відчувати симптомів недуги протягом тривалих періодів. У момент ремісії додатковою причиною тривоги для хворого стає нерозуміння, коли відбудеться наступна зміна настрою.

Не існує жодного єдиного правила, що дає вичерпну відповідь на питання “як заспокоїти людину з біполярним розладом”. Допомога має бути комплексною та заснованою на поглибленому дослідженні проблематики.

Способи надання допомоги хворому на біполярні розлади

Вивчення недуги – один із найважливіших пунктів на шляху надання кваліфікованої допомоги члену сім'ї або близькій людині. Дізнайтеся якнайбільше про симптоми захворювання та варіанти лікування. Чим більше ви знатимете від біполярки, тим краще будете підготовлені до того, щоб надати планомірну та ефективну підтримку у довгостроковій перспективі.

Примушення звернутися за допомогою – як правило, чим раніше починається лікування біполярного розладу, тим оптимістичнішими будуть прогнози фахівців. Тому при виявленні симптомів хвороби слід спрямувати всі зусилля на переконання близької людини у необхідності кваліфікованої професійної допомоги.

Розуміння як ключове джерело підтримки – дайте зрозуміти близькому, що ви будь-якої миті готові виявити співчуття та участь. Люди з біполяркою часто з великим небажанням звертаються за допомогою, оскільки не хочуть відчувати себе тягарем для оточуючих. У такій ситуації варто відразу пояснити хворому, що ви готові зробити все можливе для полегшення його мук.

Безкрайній океан терпіння – для лікування розладу потрібний певний час, навіть якщо хворий виявив бажання звернутися за допомогою до фахівців, тому не слід чекати швидкої поправки або стовідсоткового одужання. Запасіться терпінням, бо боротьба з біполярним розладом може розтягнутися на все життя.

Розуміння важливості підтримки у відновленні від біполярного розладу

Набагато краще люди з біполяркою почуваються, коли відчувають підтримку з боку членів сім'ї та близького кола спілкування. Зазвичай вони швидше відновлюються, відчуваючи менше маніакальних і депресивних епізодів, а розлад протікає з більш легкими симптомами.

Біполярка та сім'я

Життя з людиною, яка страждає на біполярний розлад, супроводжується неминучим стресом. Крім подолання симптомів хвороби та їх наслідків з боку близької вам людини, членам сім'ї доводиться боротися з почуттям провини, страху, гніву та безпорадності. Зрештою, постійна напруга може стати причиною серйозних ускладнень у сімейних стосунках. Щоб уникнути подібних проблем, слід дотримуватись деяких рекомендацій.

Першим кроком на шляху до успішної боротьби з розладом члена сім'ї є те, що інші близькі повинні навчитися приймати хворобу і переносити труднощі, що її супроводжують. Вирішальне значення для вашого близького має лікування, проте навіть найефективніша терапія не здатна повністю усунути усі симптоми.

Як жити з біполярним розладом у члена сім'ї

Усвідомте вимушену обмеженість хворого – ваша кохана людина не може контролювати власний настрій. Зовсім непросто по клацанню пальців вийти з депресії, або за командою взяти себе в руки під час епізоду манії. Ці фази непереборні за допомогою залізного самоконтролю та сили волі.

Не варто стрибати вище за голову – навіть максимальна підтримка та участь не дозволяє взяти на себе відповідальність за одужання близької людини, адже зрештою результат одужання залежить тільки від неї.

Мінімум напруги – стресові ситуації лише посилюють біполярний розлад, тому постарайтеся підшукати способи зменшення розпалу пристрастей у житті хворого. Ще одним ефективним методом зниження кількості стресу є дотримання розпорядку дня із встановленим часом підйому та відходу до сну, прийомами їжі.

Комунікація як ключ до успіху – відкрите та чесне спілкування у родинному колі необхідне для того, щоб допомогти хворому впоратися зі своїми внутрішніми демонами. Діліться своїми переживаннями, питайте про почуття своєї коханої людини, а головне – ndash; намагайтеся завжди намагатися вислухати його, навіть якщо не розумієте, про що йдеться.

Запис на прийом